Direct naar inhoud

Cases: Leiden Vitaal & BOS Experience

Waar jongeren ontdekken wie ze kunnen worden – middenin de wijk en met échte impact.

Stel je voor: je loopt een buurthuis binnen. De geur van koffie, het geroezemoes van bewoners, het geluid van sportactiviteiten op de achtergrond. Aan de tafels zitten studenten – jongeren die op het punt staan te ontdekken dat ze écht iets kunnen betekenen met hun werk. Voor zichzelf én voor anderen.

Dat is wat er gebeurt bij Leiden Vitaal en de BOS Experience: twee MDT-trajecten die bijna identiek zijn, maar elk gericht op een ander werkgebied. 

Hoe het begon: de wijk en de praktijk in

Veel studenten van MBO Rijnland en ROC Mondriaan Delft kennen de sporthal, de theorielessen, de oefensituaties. Maar het echte werkveld en de echte mensen? Daar komen ze pas mee in aanraking wanneer ze meedoen met Leiden Vitaal of de BOS Experience.

Bij Leiden Vitaal staan aankomende lifestylecoaches klaar om het verschil te maken en bij BOS Experience gaan toekomstige buurtsportcoaches de uitdaging aan. Allemaal zoeken ze hetzelfde: praktijk. We willen hen kennis laten maken met situaties waarin de theorie tot leven komt, waarin sport meer wordt dan een oefenopdracht en waarin ze zelf meer worden dan “student”.

Student die een oudere man helpt om zijn vitaliteit in kaart te brengen

De kracht van de wijk: samen leren, samen doen

Onze buurtsportcoaches en partners zijn dagelijks aanwezig tussen de mensen voor wie ze het doen. Ze kennen de verhalen achter de voordeuren, voelen wat er speelt en weten waar sport en beweging verschil kunnen maken.

Wij brengen deze werelden samen. Als organisatie verbinden we praktijkkennis met ontwikkeling: van school naar werkveld en van student naar professional. Door samen te werken met onderwijs, wijkorganisaties en jongeren ontstaat er een leeromgeving waarin theorie en praktijk elkaar versterken.

Samen creëren we iets wat in geen enkel lokaal te leren is: hoe het voelt om een coach te zijn.

Drie jaar geleden stapte ik met mijn klas het MDT-traject in Delft binnen. Ik had geen idee wat me te wachten stond. Maar door de samenwerking met de buurtsportcoaches en alle gastlessen ontdekte ik hoeveel impact je kunt hebben op een buurt. We leerden niet alleen hoe je een activiteit organiseert – we zagen wat het dóét met mensen.
Mitchel Oud-deelnemer BOS Experience

De wijkscan: kijken, luisteren, voelen

Het traject begint niet met trainen, maar met kijken.
Wie woont er in deze wijk? Wat speelt er? Waar liggen zorgen? En: waar liggen kansen?

Tijdens de wijkscan ontdekken studenten de verhalen achter de cijfers. Ze spreken bewoners, vullen enquêtes in, lopen door parken, buurthuizen en winkelstraten. Ze leren luisteren.

En dan ontstaat er iets moois. In Leiden is er bijvoorbeeld een vitaliteitsdag georganiseerd voor senioren en in Delft – tijdens de BOS Experience – besloten studenten een zelfverdedigingsles te organiseren voor moeders met een migratieachtergrond. Een initiatief dat niet alleen praktisch was, maar ook waardevol.

Jongeren die onder begeleiding van een buurtsportcoach een wijkscan doen

Workshops die je raken – soms letterlijk

In beide programma’s worden workshops aangeboden door partners. De workshops in beide trajecten zijn geen standaard “college-uurtjes”. We proberen hen uit te dagen.

Levi Rigters, kickbokstrainer Godwin, Epex Minds, en onze collega Myra namen studenten mee in onderwerpen zoals bijvoorbeeld:

Ingesloten inhoud van YouTube overslaan
Bekijk op YouTube
Ingesloten inhoud van YouTube overgeslagen.

Ervaringen uit de praktijk

“Drie jaar geleden stapte ik met mijn klas het MDT-traject in Delft binnen. Ik had geen idee wat me te wachten stond. Maar door de samenwerking met de buurtsportcoaches en alle gastlessen ontdekte ik hoeveel impact je kunt hebben op een buurt. We leerden niet alleen hoe je een activiteit organiseert – we zagen wat het dóét met mensen.

De lessen van Sportief Besteed Groep (SBG) en de workshop van bokser Levi Rigters raakten me. Ze lieten zien hoe breed het werkveld is, hoe sport een middel kan zijn om levens te veranderen.

En nu? Drie jaar later werk ik zelf bij SBG. Inmiddels al anderhalf jaar. Alles wat ik toen leerde, neem ik elke dag mee. Ik maak nu zélf impact. Net zoals ik dat leerde in het MDT-traject,” aldus Mitchel.

Mitchel laat zien waar een traject als de BOS Experience uiteindelijk toe kan leiden. Maar hoe ervaren jongeren het nú, midden in het proces, met de frisse blik van vandaag?

De woorden van Jesse geven dat perfect weer:

“De BOS Experience bevalt me goed. Het is elke week anders en dat maakt het leuk. Je doet steeds nieuwe dingen en komt op verschillende plekken.

Ik merk dat het traject me echt helpt om praktijkervaring op te doen. Je werkt met doelgroepen die je later als buurtsportcoach ook tegenkomt. Dat zie je op school veel minder. Wat ik vooral tof vind, zijn de extra workshops. Bijvoorbeeld een flyer maken of kennismaken met nieuwe doelgroepen. Dat leer je op school niet, maar hier wel.
Jesse Tromp Student Sport & Bewegen en deelnemer BOS Experience